Charakteristika katedry

Cieľom vzdelávacieho študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť je prípravy absolventa na výkon samostatných činností a poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ku ktorej má oprávnenie vyplývajúce zo súčasnej legislatívy. Je oprávnený na základe vlastného posúdenia a rozhodnutia v súlade s diagnózou a pokynom lekára alebo iného spôsobilého odborníka zabezpečovať špecifickú urgentnú starostlivosť jedincom, rodinám alebo skupinám pacientov v rozsahu svojej odbornej a v súlade s § 3 vyhlášky MZ SR č. 321/2005 Z. z. o rozsahu praxe o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach.

Ciele vzdelávania v študijnom programe sú dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov v jednotlivých predmetoch študijného programu. Ciele vzdelávania študijného programu sú transformované do schopností študenta v čase ukončenia študijného programu. Absolvent študijného programu získa vedomosti a nadobudne zručnosti a kompetencie, ktoré sú v súlade s vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 244/2019 Z.z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a súčasne v súlade s národnou sústavou povolaní Slovenskej republiky:

Vedomosti:

Absolvent štúdia v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť pre povolanie zdravotnícky záchranár získa vedomosti z medicínskych vied, humanitných predmetov a špecifických predmetov urgentnej zdravotnej  starostlivosti, na ktorých sú založené činnosti zdravotníckeho záchranára, najmä z urgentnej medicíny a intenzívnej starostlivosti, zdravotníckeho a krízového manažmentu, príbuzných medicínskych odborov, aplikovaných vied ako profesijná komunikácia, etika, právo a legislatíva.

Zručnosti:

Absolvent vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v bakalárskom študijnom programe v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť má praktické zručnosti a metodologické vedomosti z kľúčovej oblasti odboru urgentná zdravotná starostlivosť na úrovni syntézy, ktoré slúžia ako základ  pre prax a výskum. Je schopný a oprávnený vykonávať samostatne rozsah činností v povolaní zdravotnícky záchranár, ktoré sú dané absolvovaným študijným programom urgentná zdravotná starostlivosť. Disponuje vedomosťami o právnych predpisoch, používa odbornú terminológiu. Je schopný spracúvať a vyhodnocovať údaje, ktoré získa pri výkone zdravotníckeho povolania zdravotnícky záchranár. Disponuje komunikačnými zručnosťami a vedomosťami z oblasti psychológie a etiky. Samostatne navrhuje a realizuje riešenia metodických, odborných alebo praktických problémov v povolaní zdravotnícky záchranár. Efektívne pracuje ako člen tímu a riadi kolektív na primeranom stupni riadenia. Identifikuje a uplatňuje morálne, spoločenské, právne a ekonomické súvislosti odboru urgentná zdravotná starostlivosť.

Kompetentnosti a kompetencie:

Absolvent vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v bakalárskom študijnom programe v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť má kompetencie, ktoré ho oprávňujú na výkon zdravotníckeho povolania zdravotnícky záchranár, získava odbornú spôsobilosť na výkon  odborných pracovných činností zdravotníckeho záchranára v zmysle vyhlášky MZ SR č. 151/2018 Z.z. o rozsahu praxe zdravotníckeho záchranára v záchrannej zdravotnej službe. Zdravotnícky záchranár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností, vykonáva samostatne alebo v spolupráci s lekárom odborné pracovné činnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov a  zodpovedajúce rozsahu i obsahu získaného vzdelania minimálneho štandardu vzdelávania podľa nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z.z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov a odporúčaného študijného plánu.

Okrem samostatne vykonávaných odborných pracovných činností zdravotnícky záchranár ako člen posádky ambulancie rýchlej lekárskej pomoci, ambulancie rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky alebo ambulancie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spolupracuje s lekárom pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Absolvent bakalárskeho študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť ako zdravotnícky záchranár vo vojenskom zdravotníctve vykonáva samostatne odborné pracovné činnosti na základe písomného poverenia hlavného lekára ozbrojených síl Slovenskej republiky alebo ním povereného lekára vo vojenskom zdravotníctve so

špecializáciou v špecializačnom odbore urgentná medicína alebo lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína.

Absolvent bakalárskeho študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť ako zdravotnícky záchranár v ambulancii Hasičského záchranného zboru alebo v ambulancii Horskej záchrannej služby vykonáva samostatne odborné pracovné činnosti na základe písomného poverenia odborného zástupcu príslušného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v ambulancii Hasičského záchranného zboru alebo ním povereného lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore urgentná medicína alebo lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína.

 

  1. Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

 

Bakalársky študijný program Urgentná zdravotná starostlivosť  pripravuje študentov na profesionálnu kariéru v oblasti poskytovania prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti a urgentnej zdravotnej starostlivosti

Zdravotnícke povolanie: Zdravotnícky záchranár v zmysle Nariadenia vlády 296/2010.

Absolvovanie študijného programu umožní absolventom v rámci zodpovedajúcej úrovne Slovenského kvalifikačného rámca (úroveň 6) vykonávať nasledujúce povolania špecifikované v Národnej sústave kvalifikácií:

  • Zdravotnícky záchranár.

Absolvent bakalárskeho študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť získava odbornú spôsobilosť na výkon povolania podľa Nariadenia vlády č. 296/2010 o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave

 

certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov a podľa zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách  v zdravotníctve a v znení neskorších predpisov. Absolvent bakalárskeho študijného programu Urgentná zdravotná starostlivosť získava odbornú spôsobilosť na výkon  odborných pracovných činností v povolaní zdravotnícky záchranár v zmysle vyhlášky MZ SR č. 151/2018 Z.z. o rozsahu praxe zdravotníckeho záchranára v záchrannej zdravotnej službe. Zdravotnícky záchranár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností, vykonáva samostatne alebo v spolupráci s lekárom odborné pracovné činnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov a  zodpovedajúce rozsahu i obsahu získaného vzdelania.

Absolvent bakalárskeho študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť sa uplatní ako:

  • zdravotnícky záchranár v záchrannej zdravotnej službe ako člen posádky ambulancie rýchlej lekárskej pomoci, ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ambulancie rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky alebo ambulancie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby,
  • zdravotnícky záchranár operačného strediska záchrannej zdravotnej služby,
  • zdravotnícky pracovník vo vojenskom zdravotníctve ozbrojených síl Slovenskej republiky,
  • zdravotnícky záchranár v ambulancii Hasičského a záchranného zboru,
  • zdravotnícky záchranár v ambulancii Horskej záchrannej služby,
  • zdravotnícky záchranár na urgentnom príjme ústavného zdravotníckeho zariadenia.

 

  1. Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu

 

získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky je relevantnou zainteresovanou stranou, ktorá poskytla vyjadrenie a súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania. Stanovisko MZSR je samostatnou prílohou požadovaných dokumentov k zosúlaďovaniu ŠP.